تاریخچه کابینت در ایران و جهان

4.5/5 - (2 امتیاز)

کابینت ها را می توان مهمترین و ضروری ترین وسیله آشپزخانه دانست که علاوه بر زیبایی که به آشپزخانه می بخشند، بسیار کاربردی هستند. البته زیبایی و کاربردی بودن آن ها منوط به انتخاب درست آن ها است. در این مقاله درباره تاریخچه کابینت در ایران و جهان با شما صحبت خواهیم کرد و می گوییم که چگونه این وسیله حیاتی پا در آشپزخانه ها گذاشت.

استفاده از کابینت آشپزخانه در گذشته

پیشرفت طراحی خلاقانه کابینت ها مدیون ابزارآلات جدید و مدرن و همچنین افزایش خلاقیت روز افزون انسان است. در اینجا می توانید نمونه هایی از این کابینت های خلاقانه را مشاهده نمایید.

پیدایش کابینت در ایران و جهان

واژه کابینت از یک واژه فرانسوی cabinet گرفته شده است. کابینت در فرانسه به کمد و قفسه هایی گفته می شود که می تواند از جنس چوب یا فلز باشد و برای نگهداری و جایگذاری اشیا از آن استفاده می شود. این قفسه ها تنها در آشپزخانه کاربرد ندارد بلکه در حمام، باشگاه های ورزشی و هرجا که نیاز به قفسه باشد، از آن استفاده می شود.

البته شکل ظاهری کابینت به مرور زمان تغییر پیدا کرده و در گذشته شکل ساده تری داشته است. اما به مرور زمان با افزایش خلاقیت در انسان و به وجود آمدن ابزارها و دستگاه های پیشرفته امکان ساخت کابینت های جذاب و خاص به وجود آمده است.

کابینت در ایران و جهان

تاریخچه کابینت در جهان

ایتالبا اولین کشوری بود که در سال 1390 میلادی اقدام به استفاده از کابینت کرد و کم کم سایر کشورهای اروپایی نیز به استفاده از آن روی آوردند.

در گذشته بیشتر از کابینت ها برای نگهداری ظروف قیمتی، ظروف چینی، سکه، پوسته و لوازم با ارزش توسط افراد مرفه و اشراف جامعه استفاده می کردند در نتیجه کابینت یک وسیله لوکس و گران قیمت محسوب می شد.

پیدایش کابینت

کابینت در فرانسه

در اوایل قرن 16 دو استفاده از کابینت در دو کشور فرانسه و انگلستان بسیار متداول شد. در فرانسه از چوب های درختان گردو و بلوط که جزو چوب های گران قیمت محسوب می شدند برای ساخت کابینت بهره می بردند.

همچنین برای تزئین سر ستون ها از موزائیک نیز استفاده می کردند. در انگلستان نیز از کابینت های بلند که کمد مانند و دارای کشوهایی نیز بود استفاده می کردند. در قرن 18 اشراف و طبقه بالای جامعه در فرانسه برای تزئین و زیبایی اتاق ها، آشپزخانه و حمام کابینت را به کار می بردند.

ساخت کابینت در جهان

گسترش و تکامل

تا قبل از انقلاب صنعتی کابینت ها در اختیار ثروتمندان و با استفاده از ابزار های دستی ساخته می شد این مسئله دلیل قیمت بالای کابینت ها بود. اما بعد از آن ابزارهای ساخت کابینت فراگیر شد و با کاهش قیمت، مردم عادی نیز امکان خرید آن را داشتند.

البته کابینت های چوبی چه در آن زمان و چه هم اکنون جزو کابینت های گرانقیمت محسوب می شوند به همین دلیل بعد از انقلاب صنعتی کابینت های فلزی بیشتر در دسترس قشر متوسط جامعه و چوبی برای ثروتمندان قرار می گرفت.

تاریخچه کابینت در ایران

اوایل قرن بیستم میلادی بود که کابینت با کمد و کشو وارد آشپزخانه ایرانیان شد. در دهه 60 شمسی کابینت های فلزی و چوبی بسیار مورد استفاده قرار می گرفت و طرفداران خود را داشت اما به مرور به دلیل زنگ زدگی نوع فلزی آن کنار گذاشته شد و دیگر کاربرد آن چنانی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *